04/12 2019

Czy warto zaszczepić dziecko przeciw ospie?

Smędzi, męczy, wywołuje gorączkę i jest wyjątkowo zaraźliwa – ospa wietrzna to pozornie niegroźna choroba, która może wywołać poważne powikłania zdrowotne. Zaszczepienie dziecka daje aż 95% szansy, iż nigdy ono na ospę nie zachoruje. Wbrew pozorom jest to choroba bardzo niebezpieczna – szczególnie dla bardzo małych dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.

Wywołana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca, ospa wietrzna to choroba zakaźna, na którą najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Rzadziej zdarza się to dzieciom młodszym, młodzieży oraz dorosłym. Przy czym w tym drugim wypadku zachorowanie niesie ze sobą dużo większe ryzyko powikłań. Ze względu zarówno na uciążliwy przebieg choroby, jak i możliwe konsekwencje zdrowotne, obecnie coraz więcej osób decyduje się skorzystać ze szczepionki przeciw ospie. Dostępna jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Szczepienie przeciwko ospie

W kalendarzu szczepień obowiązkowych nie ma szczepienia przeciwko ospie – znajduje się ono na liście szczepień zalecanych. Nie podlega też refundacji. Pokrycie jej kosztów przysługuje jedynie w szczególnych przypadkach, np. dla dzieci z upośledzeniem odporności o wysokim ryzyku ciężkiego przebiegu choroby, zakażonych wirusem HIV, a także przebywających w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz opiekuńczo-leczniczych, rodzinnych domach dziecka itp. Jednorazowa dawka płatnego szczepienia przeciw ospie kosztuje około 250 zł. Przy czym uzyskanie pełnej ochrony wymaga zastosowania dwóch dawek. Dostępna jest również szczepionka skojarzona przeciw odrze, śwince, różyczce i właśnie ospie wietrznej.

Zachorowalność i powikłania

Wirus ospy wietrznej i półpaśca jest bardzo zakaźny – choruje niemal każdy, kto ma z nim kontakt. Najczęściej przenosi się drogą kropelkową lub przez wiatr – stąd nazwa. Przed ukończeniem 9 roku życia aż 80% dzieci choruje na ospę wietrzną. W większości przypadków przebieg choroby jest łagodny – pojawia się swędząca wysypka i gorączka. Objawy mijają po około 2 tygodniach. Jednakże w około 6% przypadków ospa niesie ze sobą powikłania – od lekkich, aż po bardzo poważne.

Wśród możliwych powikłań ospy wietrznej można wymienić m.in. śródmiąższowe zapalenie płuc, zapalenie wątroby, nerek i stawów, zapalenie mięśnia sercowego, trzustki i najądrzy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i móżdżku, a także ropne zakażenie skóry wywołane paciorkowcami lub gronkowcami. Ospa jest też bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży – może doprowadzić do poronienia, porodu przedwczesnego lub poważnego upośledzenia płodu.

Skuteczność szczepienia przeciw ospie

Szczepionka przeciw ospie jest dobrze tolerowana przez organizm i bezpieczna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ponad 95% zaszczepionych dzieci nigdy nie choruje na ospę. A nawet jeśli tak się zdarzy, choroba ma bardzo lekki przebieg. Wielokrotnie zmniejsza się też ryzyko zachorowania na półpasiec w dorosłym życiu – zakażenie, które może doprowadzić m.in. do uszkodzenia nerwu wzroku lub słuchu.

Możliwe jest również podanie szczepionki osobie, która na ospę nie chorowała, a która miała kontakt z zarażoną osobą – należy to zrobić w ciągu 72 godzin od potencjalnego momentu przeniesienia wirusa. Nawet jeśli dana osoba mimo wszystko zachoruje, przebieg ospy wietrznej będzie o wiele łagodniejszy.